info@kravmaga-rd.pl 796-133-546

O nas

Krav Maga jako system początkowo była nauczana wyłącznie w wojsku. Ze względu na dużą brutalność a jednocześnie skuteczność technik, cywile nie mogli jej się uczyć. Dopiero w roku 1972 w Wingate Institute of Sport and Physical Education w Netanya odbył się pierwszy kurs cywilny dla instruktorów. W latach 70. i 80. XX wieku, walka wręcz została wprowadzona przez twórcę systemu do sektora cywilnego. Powstały dwa ośrodki: w Tel Awiwie oraz w Natanja. Krav Maga jako system ciągle ewoluowała (i tak jest do dziś). Imi starał się udoskonalać metody treningowe, oraz przystosowywać system do nowych zagrożeń. Współcześnie Krav Maga to zestaw starannie wyselekcjonowanych technik samoobrony, mających na celu maksymalnie szybkie wyeliminowanie zagrożenia.
Trenujący uczą się sposobów zachowania w sytuacji ataku ze strony jednego lub kilku napastników.

Treningi obejmują również obronę przed agresorem uzbrojonym w nóż, pałkę lub broń palną. Ponadto w skład Krav Maga wchodzą niektóre techniki kickbokserskie, oraz coraz częściej trenuje się techniki grapplingowe. Krav Maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka. Oryginalną koncepcją Krav Maga było przyswoić wszystko, co użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas walki realnej. W roku 1988 jeden z najzdolniejszych uczniów i instruktorów Imi Lichtenfelda został przez niego oddelegowany do Europy z zadaniem rozpropagowania systemu na naszym kontynencie.
Tym instruktorem byl Richard Douieb, obecny prezydent Europejskiej Federacji Krav Maga.

Kodeks moralny Stowarzyszenia „Krav Maga” Polska

Jako członek Stowarzyszenia „Krav Maga” Polska zobowiązuję się do:

 1. Kierowania się w swoim postępowaniu zasadami:
  – Uczciwości
  – Opanowania
  – Skromności
 2. Respektowania postanowień statutowych i wewnętrznych Stowarzyszenia Krav-Maga Polska.
 3. Okazywania szacunku instruktorom i innym uczestnikom zajęć.
 4. Używania technik Krav-Maga wyłącznie w czasie treningów lub w samoobronie.
 5. Przyczyniania się do tworzenia atmosfery przyjaźni, szczerości i życzliwości.

Czym jest SKMP?
Stowarzyszenie „Krav Maga” Polska jest przedstawicielem Europejskiej Federacji Krav Maga Richard Douieb.

 

Kim jest Richard Douieb?
Założyciel i Prezydent Federacji Europejskiej Krav Maga-R.D

Richard Douieb uczy Krav-Maga we Francji oraz Europie od 1987r. Jest oficjalnym przedstawicielem Imi LICHTENFELD’a w Europie. Urodził sie w 1956r. w Jerozolimie, wraca do Francji i pozostaje tam do uzyskania 16 lat. Powraca do Izraela, gdzie rozpoczyna naukę sztuk walki.

W wojsku, w wieku 17 lat, odkrywa krav-maga. Zdobywa dyplom militarnej odmiany krav-maga u Imi LICHTENFELD’a. W wieku 23 lat wraca do Francji. Ćwiczy kilka dyscyplin: Atemi-ju-jitsu, Thai Boxing, American Boxing i zdobywa tytuł Champion de France w 1983r.

W końcu decyduje się poświęcić krav-maga po zdobyciu dyplomu instruktora Krav-Maga w Izraelu w 1987r. Krav-Maga staje się dobrze znana we Francji, kiedy Richard Douieb rozpoczął pracę jako instruktor w oddziale antyterrorystycznym francuskiej żandarmerii narodowej (GIGN) w 1993r. Sprawuje tę funkcję do roku 2005.

 

C.V. – Richard Douieb

1970 do 1973 – Trening akrobatyki po sześciu latach treningu pływania. Trening boksu angielskiego.

1973 do 1974 – Roczny trening Karate i Krav-Maga w kibucu w Izraelu.

1974 do 1976 – Powołanie do służby w izraelskich komandosach. Uzyskanie dyplomu instruktorskiego w KravMaga militarnej.

1976 do 1977 – Odejście z jednostki specjalnej po ranach odniesionych w akcji bojowej – roczna rekonwalescencja.

1977 do 1980 – Po powrocie do zdrowia kontynuacja intensywnych treningów KravMaga i równolegle studia wychowania fizycznego w Wingate Institute. Uzyskanie tytułu trenera gimnastyki oraz czarnego pasa i cywilnego instruktora Krav-Maga.

1980 – Powrót do Francji. Trening judo, ju-jitsu, boksu amerykańskiego i boksu tajskiego.

1982 – Uzyskanie stopni mistrzowskich w ju-jitsu i amerykańskim boksie. Zdanie w Izraelu egzaminów na 2-gi Dan w Krav-Maga.

1983 do 1986 – Zdobycie tytułu Mistrza Francji w boksie amerykańskim. Szereg wyjazdów na trening do Izraela – zdanie egzaminów na 3-ci Dan w Krav-Maga.

1987 – Uzyskanie tytułu nauczyciela Krav-Maga nadawanego przez Ministerstwo Edukacji Izraela (profesor KravMaga). Powrót do Francji i założenie pierwszej szkoły KravMaga. Wyznaczenie przez Imi Lichtenfelda na reprezentanta KravMaga na Europie.

1990 – Szereg wyjazdów do Izraela – uzyskanie 4-go Dan w Krav-Maga. Rozpoczęcie regularnych szkoleń (trwających do dzisiaj) agencji ds. bezpieczeństwa w Szwajcarii

1993 – Początek współpracy z grupą interwencyjną Żandarmerii Francuskiej (G.I.G.N.) – szkolenia francuskich antyterrorystów w Krav-Maga.

1995 – Izrael – uzyskanie 5. Dan Krav-Maga.

2000 – Uzyskanie 6-go Dan Krav-Maga.

 

Krav maga stosuje gradację obrony w zależności od intensywności ataku i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:

– I zasada: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.

– II zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

– III zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.

– IV zasada: Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.